Čo bude z Hornej školy a čo s učilišťom? Poznatky a dojmy z návštevy majetku mesta.
V akom stave sú budovy, ktoré patria mestu a ktorá si vyžaduje najväčšiu pozornosť? Aká je využiteľnosť „hornej školy“ a čo s bývalým učilišťom? Stačia kapacity škôlok potrebám obyvateľov mesta a je rozumné ich ďalej rozširovať? Ako sú technické služby pripravené na zimu a koľko ton komunálneho odpadu produkujeme a triedime dostatočne? To všetko sú otázky, ktoré si kladieme a odpovede možno zaujímajú aj vás.
Majetok máme zveľaďovať, že. Tak musíme 1. zistiť v akom je stave. 2. Odpovedať si, čo s ním – aké sú potreby obyvateľov, možnosti financovania, dlhodobé vízie v kontexte s demografickým a ekonomickým vývojom.
Poznatky aj dojmy
Technické služby mesta, budova bývalej strednej školy „učilište“, školka na Sídl. D. Jurkoviča, škôlka Budovateľská, budova bývalej základnej školy „horná škola“. Tieto miesta sme mali možnosť prejsť a zistiť tak ich skutkový stav. Zhodnotenie:

Technické služby – produkujeme 1400 ton komunálneho odpadu ročne. Triedime málo. Problém je s dreveným nábytkom, je drahé ho recyklovať. Za odpad sa veľa platí. Cieľom je znížiť množstvo komunálneho odpadu. Ako?… Strojové vybavenie v norme, veľa nových strojov sa podarilo mestu získať vďaka projektom. Jedna budova si pýta výraznejšie investície do opravy strechy. Dojmy: Téma odpadov si zaslúži v našom meste oveľa väčšiu pozornosť. Veľa ľudí na triedenie nedbá, aj keď má smetiaky priamo pod nosom, jednoduchšie je zabaliť všetko do jedného vreca. Že vyvážanie ton odpadu na skládku v Cerovej stojí mesto nemalé peniaze, tuší len málo ľudí.
Učilište – zatvorené od roku 2013. Stále v majetku trenčianskej VÚC. Mala by prebehnúť výmena – pozemky pod VÚC cestami „dáme my im“ a „oni nám dajú“ učilište. Prečo „ „ – lebo za projekty, ktoré túto výmenu popisujú sa platí. Ďalšie využitie učilišťa je otázne. Dojem: vidno, že budovu má na starosti správca, nie je poškodená vandalmi. Hala je v dobrom stave, ďalšie časti učilišťa sú veľké a je nutný odborný a skúsený pohľad na to, čo s budovou alebo jej časťami ďalej. Dobrých príkladov zo Slovenska, ktoré podobnú situáciu riešili, je niekoľko.
Školka D. Jurkoviča – v ok stave, kapacita cca 70 detí. Školka Budovateľská – vyžaduje viacero opráv, ale obecne v ok stave. Kapacita do 40 detí.
Horná škola – zatvorená od roku 2010. Budova má vyše 80 rokov. Investori o jej rekonštrukciu nejavia záujem (aspoň čo nám bolo povedané). Treba s ňou niečo robiť, to sa zhodneme. Najrozumnejším riešením sa zdá využiť ju pre nájomné bývanie, keď ako mesto môžeme žiadať o dotáciu a úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Projekt plánuje mesto podať vo februári 2020. Dojem: hrozný. Rozbité okná, zničené steny, podlahy; vidno, že budova nemá správcu, ktorý by ju pravidelne kontroloval. Mesto školu niekoľkokrát upratovalo, čistilo, zasklievalo i dávalo dosky, ale ignorantské indivíduá budovu opakovane poškodzujú.
Pre úplnosť uvádzam aj ďalšie miesta, ktoré sú majetkom mesta BpB, ktoré sme si ale oficiálne neprešli (treba ich mať ale na zreteli): Základná škola, Zdravotné stredisko, Základná umelecká škola, Mestská knižnica, Centrum voľného času.